Notariusz za dokonanie czynności notarialnych pobiera wynagrodzenie – taksę notarialną. Jej wysokość ustalana jest na podstawie umowy ze stronami czynności, nie może być ona jednak wyższa niż maksymalna stawka taksy notarialnej właściwa dla danej czynności, określona w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Strona czynności notarialnej, która nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.
Koszty dokonania czynności notarialnej obejmują nie tylko wynagrodzenie notariusza, ale również opłatę sądową i podatki (tj. podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn oraz podatek VAT), które notariusz na podstawie odpowiednich przepisów prawa pobiera, a następnie przekazuje właściwym sądom i urzędom skarbowym.